Odpowiedź 3mk Protection na COVID-19 WIĘCEJ

Wywiad z Michałem Mazurem – Must Have 2017

W 2017 roku zostaliśmy wyróżnieni w plebiscycie must have. Must have to plebiscyt wyróżniający najlepsze projekty pochodzące od polskich projektantów i producentów, które odzwierciedlają najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. Tuż po ogłoszeniu wyników mieliśmy okazję porozmawiać chwilę z jednym z jurorów – Michałem Mazurem.
(Mini-wywiad) przeprowadziła Iza Rott, zajmująca się w naszej firmie komunikacją.

 

 

Michał MazurIza: W październiku zeszłego roku odbyła się 11 edycja Łódź Design Festivalu, w czasie którego zaprezentowano produkty nagrodzone w plebiscycie must have, w tym nasz InvisibleCase 3D. Motywem przewodnim imprezy było hasło OD.NOWA. Co ono dla Ciebie oznacza?Michał: Hasło OD.NOWA odnosiło się do wielu zmian zachodzących w świecie projektowym. Używamy innych narzędzi do projektowania, zmieniają się materiały używane w produkcji oraz ich źródła. Modyfikacji uległy potrzeby, a tym samym oczekiwania klientów. Przykład: w ubiegłym wieku budowano miasta przyjazne samochodom. Dziś ulice w centrach największych miast na świecie są zamykane dla ruchu samochodowego lub przynajmniej zwęża się tam jezdnie, by zrobić więcej miejsca dla pieszych. Ludzie coraz chętniej jeżdżą po miastach na rowerach i chcą spędzać czas w parkach. Tego właśnie dotyczyło hasło przewodnie zeszłorocznego festiwalu: różnych zmian, które zachodzą w otoczeniu człowieka.

Iza: Uważasz, że trend minimalizmu, nie estetycznego lecz minimalizmu jako stylu życia, jest przyczyną czy wynikiem tych zmian?

Michał: To wynik. Rezultat nadmiaru bodźców, informacji, hałasu, zanieczyszczeń. Mamy natychmiastowy dostęp do informacji i dóbr, ale czy są one wartościowe? Przytłoczeni nadmiarem, powoli zaczynamy się zastanawiać, skąd te wszystkie przedmioty pochodzą, jak zostały zrobione, i czy w ogóle są nam potrzebne. Między innymi o tym był zeszłoroczny festiwal w Łodzi.

Iza: Czy hasło przewodnie Festiwalu ma jakieś znaczenie przy przyznawaniu wyróżnień typu must have?

Michał: Hasło co roku jest inne, ale zasady plebiscytu pozostają takie same. Na Festiwalu prezentowana jest wystawa główna, która wiąże się z hasłem przewodnim, ale wystawa must have jest od nich niezależna. To plebiscyt, w którym my, jako jury, mówimy: „To są fajne, polskie, dobrze zaprojektowane rzeczy”.

Iza: I ładne.

Michał: „Ładne” to za mało. „Ładność” jest uznaniowa. Ważne są m.in. stosunek ceny do jakości, użyte materiały, sam projekt. Must have to zdecydowanie więcej niż plebiscyt ładnych rzeczy. To zbiór ciekawych myśli, ważnych tematów. Wyróżnienie must have otrzymują przedmioty, które wnoszą na rynek coś więcej niż tylko wartość estetyczną. Gdybyśmy mieli oceniać sam wygląd, to Wasz InvisibleCase 3D nie
dostałby wyróżnienia, bo przecież jest on niewidoczny. W przypadku niewidocznego futerału zastosowano technologię, która chroni telefon w niezauważalny sposób. I to
jest kwintesencja designu: ma go nie być widać, nie powinien rzucać się w oczy.

Iza: Jaka jest Twoim zdaniem misja must have?

Michał: Chcemy przekonać Polaków do tego, że warto zwracać uwagę na polski design i polskie produkty. Wystawy must have to potwierdzają. Mamy dobrych projektantów, świetnych producentów, dobre ceny. Warto kupować rzeczy z Polski.

Iza: Dlaczego zdecydowałeś się nominować InvisibleCase 3D w plebiscycie must have?

Michał: Bardzo spodobała mi się obietnica tego, że smartfon może być chroniony przedzadrapaniami bez wpływu na to, jak wygląda i jak działa. Swoją drogą, smartfony moim zdaniem są źle zaprojektowane. Nowe, tuż po wyciągnięciu z pudełka wyglądają ekstra – do tego z niemal każdą kolejną generacją są coraz cieńsze i lżejsze – ale w ogóle nie są odporne na zarysowania ani stłuczenia. Od razu trzeba dokupić do nich etui. Nie powinno tak być. Gdy kupujesz samochód, to nie domawiasz do niego zderzaka, bo on już jest w komplecie. Do smartfona musisz sobie dokupić „zestaw bezpieczeństwa”. No to go dokupuję, ale skoro mogę chronić swój telefon bez wpływu na to, jak on wygląda, to dlaczego mam z tego nie skorzystać?

Odbiór nagrody Must Have 2017 za 3mk InvisibleCase 3D