Jak zabezpieczyć ekran z czytnikiem palca? Sprawdź folie i szkła ochronne!
Posted in: Poradniki
24 maja 2023
Jak zabezpieczyć ekran z czytnikiem palca? Sprawdź folie i szkła ochronne!
Milena z 3mk
9 min

Ochrona Twoich danych osobowych oraz innych poufnych informacji jest priorytetem. Zastosowanie czytnika palca rozciąga się również na tablety i laptopy. Zabezpieczenia korzystające z linii papilarnych są używane również w tabletach, czy laptopach. W artykule sprawdzimy jak działają czytniki palców oraz jakie zabezpieczenie ekranu dobrze się sprawdzają. 

100-naklejanie-folii-na-telefon-krok-po-kroku

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Czytnik linii papilarnych opiera się na biometrii. Identyfikuje unikalne wzory linii papilarnych każdej osoby. Z uwagi na to, że każdy człowiek posiada indywidualny układ linii papilarnych. Czytnik wykorzystuje skaner, który odczytuje najdrobniejsze szczegóły na powierzchni skóry. Zidentyfikowany skan palca jest zapisywany i przy kolejnych użyciach porównuje nowy odczyt ze wzorcowym. Na tej podstawie potwierdza tożsamość lub nie. 

Zastosowania skanerów odcisków palca

Skaner palca jest używany powszechnie w różnych dziedzinach. Odblokowanie telefonu, potwierdzenie płatności czy wejście w ustawienia aplikacji. Nie tylko w kwestii smartfonów, czy tabletów. Swoje zastosowanie znajdują również w przydzielaniu dostępu do pomieszczeń, na przykład na siłowniach. Wykorzystywane są również do weryfikacji tożsamości w instytucjach państwowych czy systemach monitoringu. 

Zalety i wady czytników linii papilarnych

Rozwiązanie technologiczne ma swoje jasne oraz ciemne strony. Zabezpieczenie w formie czytnika linii papilarnych ma szereg zalet. Bardzo szybko działa i jest wygodny w użyciu. Wystarczy jedno dotknięcie powierzchni skanera, aby odblokować telefon czy otworzyć drzwi. Wygoda rozwiązania polega również na tym, że nie musisz pamiętać numeru PIN czy hasła dostępu. Poziom bezpieczeństwa jest większy, a Twoje dane lepiej chronione. Z ciemnych stron tego rozwiązania to kłopot pojawia się w sytuacji, kiedy palec zostanie uszkodzony. Wówczas odcisk może zostać błędnie odrzucony. Niekiedy wystarczy przesuszona skóra, czy obtarcie, a problem z czytnikiem gwarantowany.

b5b9560b0642e5da2822a19d95a7e312

Poradniki

22 Paź

Ochrona obiektywu iPhone przed uszkodzeniami

Wsparcie dla standardu 5G jest odpowiedzią na rosnące potrzeby szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem. S24 ma zapewniać

Gdzie znajdują się czytniki odcisku palca w smartfonach?

Na rynku dostępne są różne sposoby instalowania skanerów palca. Oto kilka popularnych:

  • Czytnik jest wbudowany bezpośrednio w ekranie. Użytkownik korzysta swobodnie z ekranu w celu autoryzacji. 
  • Fizyczny przycisk z czytnikiem. Niektóre z urządzeń, dla przykładu z takim rozwiązaniem spotkaliśmy się w iPhone 6. Przycisk jest wykorzystywany do wywołania akcji na telefonie, ale poza tym, również ma wbudowany skaner. Za jego pomocą można śmiało odblokowywać telefon. 
  • Wyświetlacz optyczny z czytnikiem. Skanowanie linii odbywa się za pomocą sensora wbudowanego pod ekranem. 
  • Skaner umieszczony z tyłu lub boku smartfonu. 

Jakie czynniki wpływają na skuteczność skanowania?

Prawidłowe działania czytnika linii papilarnych może być uzależnione od różnych zmiennych. Jakość skanera ma wpływ na prawidłowy odczyt danych. Dokładniejsze narzędzie do skanowania, tym lepsze działanie. Skóra ma również swój udział w procesie. Czysta i sucha skóra zostanie lepiej zeskanowana niż zabrudzona, czy po prostu mokra. Niektóre z czytników są wrażliwe na ułożenie palca. Nie lada wyzwaniem może okazać się pierwsze zeskanowanie odcisku, a co dopiero dalsze korzystanie. Warto zwrócić uwagę również na światło w trakcie odczytu danych. Z naszych doświadczeń wynika, że nawet kolor motywu na telefonie ma wpływ na odczyt danych. 

Jak chronić ekran z Fingerprint?

Zadbaj o ekran, aby skaner odcisku palca zawsze działał bezbłędnie. Jest kilka zasad, do których warto się stosować. Pozwolą zminimalizować ryzyko nieprawidłowego odczytu lub problemów z czytnikiem. Przede wszystkim regularnie czyść ekran. To kluczowe, aby czytnik sprawnie reagował na skan Twojego palca. Do utrzymania higieny ekranu warto wybierać folie i szkła ochronne z warstwą oleofobową. Powłoka ta utrudnia przyleganie zanieczyszczeń do produktów ochronnych na ekranie oraz znacznie ułatwia sam proces czyszczenia. Sprawdź akcesoria czyszczące, które doskonale zadbają o wyświetlacz. 

Dlaczego warto używać folii lub szkła ochronnego na ekranie z czytnikiem palca?

Ochrona przed zarysowaniami i uszkodzeniami

Ekran smartfonu jest narażony na zarysowania oraz uszkodzenia. Może dojść do nich w każdej chwili, również podczas codziennego stosowania. Akcesoria ochronne na ekran mogą skutecznie chronić ekran przed uszkodzeniem. Zapobiegają w ten sposób utracie funkcjonalności oraz estetyki urządzenia. Co równie ważne, o ile nie ważniejsze — wydłużają życie smartfona! 

Poprawa widoczności i redukcja odblasków

Kupując folie i szkła ochronne warto wybrać te, które mają powłokę oleofobową. Warstwa ułatwia utrzymanie czystości i higieny ekranu. Dzięki temu wyświetlany obraz będzie wyraźniejszy, a kolory intensywniejsze.

Folia ochronna na ekran z czytnikiem biometrycznym

Folie doskonale zabezpieczają wyświetlacz oraz nie wpływają na czytnik linii papilarnych. Ich struktura świetnie współpracuje ze skanerem. Poza poprawnością działania czytnika biometrycznego doskonale dopasowuje się do ekranów. Miękka folia, montowana na mokro z łatwością pokryje ewentualne zakrzywienia na ekranie. Niektóre z folii wzmacniają ekran nawet do 400%! Sprawdź 1UP Screen Protector, która doskonale sprawdzi się na ekranie. 

Szkło ochronne na wyświetlacz

Szkła hartowane sprawdzają się do ochrony ekranu z czytnikiem linii papilarnych. Niektóre z nich do prawidłowego działania wymagają specjalnego projektu. Dlatego niektóre ze szkieł hartowanych np. HardGlass Max w miejscu skanera mają widoczne kółko. Ułatwia ono odczyt skanu palca. Element, o którym jest mowa to Sensor-Dot™. Jest widoczny przy wyłączonym ekranie, jednakże przy włączonym jest praktycznie niezauważalny.

Ochrona ekranu Samsunga Galaxy

Zobacz także