Jak dużo czytasz? W jakich kategoriach oceniasz swój poziom czytelnictwa? Bierzesz pod uwagę tylko przeczytane książki? Według raportu Biblioteki Narodowej*: w 2022 38% respondentów przeczytało co najmniej jedną książkę, w ciągu 12 miesięcy. One są zdecydowanie najbardziej policzalne. Można jednogłośnie stwierdzić czy w tym miesiącu przeczytaliśmy jedną, czy trzynaście. Natomiast przecież to niejedyne treści, które czytamy.
Ten artykuł to również tekst, który można swobodnie zaliczyć do czytania. Na czytelnictwo możemy spojrzeć szerzej, bardziej holistycznie. Treści, które towarzyszą nam codziennie, są również przez nas czytane. Czy rozkład autobusów, tramwajów możemy zaliczyć do lektur, czy nie? Ocena czytelnictwa nie jest zero-jedynkowa. Scrollowanie Instagrama czy Facebooka również wymaga od nas czytania. Im bardziej zaczynamy analizować tę kwestię otrzymujemy więcej pytań niż odpowiedzi.
Światowy Dzień Głośnego Czytania
Jest celebrowany co roku, w pierwszą środę lutego, w 2023 jest to 2 lutego. Został stworzony z ramienia LitWorld. Ma na celu zwrócenie uwagi na prawo człowieka do umiejętności pisania i czytania. W codziennym życiu zapominamy o przywileju, jaki mamy. To ogromna wartość, możemy swobodnie czytać, opowiadać oraz pisać. Ten dzień jest właśnie po to, aby pochylić się nad tym tematem. I docenić ten fakt, który na co dzień traktujemy za coś oczywistego.
Książka papierowa czy cyfrowa?
Światowy Dzień Głośnego Czytania to czas na refleksję w odniesieniu do czytelnictwa. Możemy pochylić się nad tym, w jaki sposób czytamy. Znaleźć sposób przyjmowania treści, który jest dla nas wygodniejszy i przychodzi nam łatwiej. Klasyczna książka papierowa cały czas jest bardzo popularna. Badacze obawiali się, że pojawienie się książek cyfrowych spowoduje utratę na popularności tych klasycznych. Tak się jednak nie stało. A jak jest u Ciebie? Wolisz wersję papierową, która może potem zdobić Twój pokój? Zapach oraz szelest książek ma pewną przewagę nad technologicznymi rozwiązaniami. Znajdziemy również na ich temat kilka wad, choćby fakt, że zajmują miejsce i jednak trochę ważą. W opozycji do tego są czytniki książek czy tablety, które takich mankamentów nie mają. Dodatkowo na urządzeniu możesz jednocześnie mieć więcej niż jedną książkę. To świetne rozwiązanie, jeśli lubisz jednocześnie czytać więcej niż jeden tytuł.
Poradniki
22 Paź
Ochrona obiektywu iPhone przed uszkodzeniami
Wsparcie dla standardu 5G jest odpowiedzią na rosnące potrzeby szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem. S24 ma zapewniać
Książka papierowa
Odgrywa ona funkcje kulturowe, informacyjne, ale i rozrywkowe. Właśnie w dzień obchodzenia dnia związanego z czytaniem - to doskonały czas, aby znaleźć dłuższą chwilę na tę aktywność. Można razem z rodziną czy przyjaciółmi spędzić czas na wspólnym czytaniu. Brzmi abstrakcyjnie? Nie szkodzi, warto spróbować. Nie ma nic do stracenia! Aktualnie na rynku są również dostępne książki interaktywne, które są doskonałym rozwiązaniem dla dzieci. Ważne, aby pokazywać że są takie rozwiązania, które doskonale pobudzają wyobraźnię.
Czytnik e-booków
Czytniki książek mają wiele zalet. Możesz je nosić ze sobą wszędzie, oczywiście książki również. Jednak gabaryt cienkiego urządzenia, które nie waży zbyt wiele, jest znacznie łatwiejsze do transportowania. Warto też wtedy zwrócić uwagę na zabezpieczenie czytnika książek czy tabletu. Z uwagi na to, że czytnik może towarzyszyć nam na każdym kroku, jest narażony na uszkodzenia. Wyświetlacz Kindle czy InkPada jest najważniejszym elementem z perspektywy czytelnika. Swobodnie można zabezpieczyć ekran szkłem czy folią, która wzmocni go oraz uchroni przed zarysowaniami. Doskonałym rozwiązaniem, naszym zdaniem, jest ochrona na czytnik książek - 3mk Paper Feeling. Jej struktura w dotyku przypomina właśnie papier. Jest to doskonała rekompensata utraty właściwości klasycznej książki w formie kodeksu.
Ochrona na czytnik książek
Pochylmy się szerzej nad tematem czytników e-booków pod kątem zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem czy zarysowaniem. W ofercie sklepu 3mk znajdziesz produkty ochronne na różne modele czytników, takie jak: Kindle, PocketBook, MatePad Paper, Boox. Nie mamy w ofercie ochrony na Twój model czytnika e-booków? Nie martw się. Możesz złożyć zamówienie na wymiar, które zostanie zrealizowane według Twoich wskazówek.
Jak i gdzie zamówić szkło ochronne na wymiar?
Wystarczy, że znajdziesz się w zakładce Ochrona na wymiar. Jest tam kalkulator, należy wprowadzić wysokość oraz szerokość ekranu, który chcesz zabezpieczyć. Otrzymany wynik posłuży do znalezienia odpowiedniego rozmiaru szkła do zakupu. Poniżej kalkulatora możesz wybrać odpowiedni produkt oraz jego zakres rozmiaru. Jeśli ekran czytnika e-booków mieści się w przekątnej do 8,3" należy wybrać taki produkt. Do wyboru jest wspomniany wcześniej 3mk Paper Feeling. Wzmacnia ekran do 200% - w rezultacie podczas upadku czy uderzenia wyświetlacz jest wytrzymalszy o ten procent niż bez żadnego zabezpieczenia. Pozostałe opcje to szkła hybrydowe: FlexibleGlass oraz FlexibleGlass Lite. One cieszą się wzmocnieniem ekranu oraz odpornością na zarysowania. Są złotym środkiem w ochronach na ekrany. Łączą w sobie cechy szkła hartowanego oraz folii ochronnej. Połączenie to doskonale się sprawdza na wszelakich ekranach dotykowych.
* Zasacka, Z., Chymkowski R., Stan Czytelnictwa Książek w Polsce w drugim roku pandemii (2021-2022), Biblioteka Narodowa, online: https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-202122-r. dostęp: 26.01.2023.
Login and Registration Form