Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło? Światowy Dzień Hasła 2023
Posted in: Poradniki
4 maja 2023
Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło? Światowy Dzień Hasła 2023
Milena z 3mk
6 min

Światowy Dzień Hasła jest celebrowany corocznie w pierwszy czwartek maja. Bezpieczne i silne hasło to klucz do Twoich danych oraz pieniędzy. Pomimo braku przypomnień o konieczności zmiany hasła przez serwisy warto pamiętać, aby je zmieniać! Wrzuć takie przypomnienie w swój kalendarz. 

Bezpieczne hasło to nie jest ciąg znaków w stylu "123456" czy "qwerty"! Taka metoda po prostu nie chroni w ogóle. Zabezpieczenie w ten sposób to zostawianie otwartych drzwi do domu czy mieszkania. Ktokolwiek będzie chciał się dostać do Twojej twierdzy z łatwością złamie taki szyfr! Weźmie co Twoje i bez słowa wyjdzie. 

146-silne-bezpieczne-haslo-3mk

Światowy Dzień Hasła — trochę historii

Zostało rozpoczęte przez Marka Burnett'a, amerykańskiego badacza bezpieczeństwa w sieci. W 2005 roku w swojej książce "Perfect Passwords" zachęcił odbiorców do wprowadzenia dnia hasła. Chodziło o znalezienia dnia, w którym skupimy się na bezpieczeństwie naszych haseł. Pomysł dość szybko się przyjął. W 2013 roku firma Intel podjęła się ogłoszenia właśnie pierwszego czwartku w maju Światowym Dniem Hasła

To dzień, który każdy z nas dostaje przypominajkę na temat haseł w sieci. Używanych do logowania na Facebooku, Gmailu, bankowości elektronicznej oraz sklepie 3mk i na każdej innej stronie. Z tej okazji pochylmy się nad zasadami, które warto stosować podczas tworzenia silnego hasła. Przekonajmy się, jakie są podstawowe zasady tworzenia.  

b5b9560b0642e5da2822a19d95a7e312

Poradniki

22 Paź

Ochrona obiektywu iPhone przed uszkodzeniami

Wsparcie dla standardu 5G jest odpowiedzią na rosnące potrzeby szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem. S24 ma zapewniać

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Oryginalność oraz unikatowość. W przypadku bezpiecznego hasła to motyw przewodni! Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie innego ciągu znaków do każdego serwisu. Oczywiście nie można stosować znanych schematów w hasłach. Takich jak haslo1234 czy swoje imię i aktualny rok i wykrzyknik. Należy unikać wszelkich pochodnych słów powiązanych z nazwą czy loginem, imieniem czy nazwiskiem. 

Długość hasła powinna wynosić przynajmniej 8 znaków. Oczywiście, im dłuższe, tym lepsze. Ponieważ trudniejsze do odgadnięcia przez hakera. Dobre hasła, które składają się ze zdań zapisanych z połączenia różnych znaków, również tych specjalnych. Niektórzy specjaliści zalecają pisanie całych zdań w haśle. Jednak z wykorzystaniem znaków specjalnych, które będą trudne do odgadnięcia. 

Co to są te znaki specjalne? To symbole takie jak wykrzyknik, znak zapytania, półpauza, małpa. (!, ?, #, @). Można ich używać do stworzenia silnego hasła. Ulubione sformułowanie czy cytat zapisany za pomocą znaków specjalnych będzie trudny do złamania. Metoda jest skuteczna, obierz swoją technikę. Na przykład zamiast litery A używaj konkretnego znaku, na przykład @ czy cyfry 4. 

Niektóre z serwisów w Internecie udostępniają uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dbają w ten sposób o bezpieczeństwo kont swoich użytkowników. Na czym to polega? Logujesz się hasłem do systemu, zostaje wysłana informacja o takiej próbie. Ręcznie należy potwierdzić takie logowanie lub wpisać kod, który jest udostępniony. Wiadomość jest wysyłana do aplikacji mobilnej, smsem, na maila czy w wybrany przez Ciebie sposób. Potwierdzasz i uzyskujesz dostęp do swojego konta. Takie rozwiązanie wzmacnia poziom bezpieczeństwa. Otrzymujesz również informację o logowaniu bezpośrednio po jej próbie. Również o tej podejmowanej przez innego użytkownika. 

Ustawienie bezpiecznego hasła to połowa sukcesu. Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa przechowywania zapisanych haseł. Bezpiecznie jest  korzystać z narzędzi stworzonych do przechowywania haseł. Doskonale sprawdzi się KeePass, który dba o bezpieczeństwo użytkownika i jego silnego hasła. Nie korzystaj z metody zapisywania kodów dostępu na kartce czy telefonie. Zwłaszcza jeśli podajesz tam wszystkie dane do logowania w sieci. Czyli adres strony, login oraz hasło. Osoba zainteresowana otrzymuje komplet informacji. Zaloguje się, weźmie co Twoje i wyjdzie bez słowa. 

Wspólne hasło do konta z mamą czy drugą połówką? Zdarza się, że robicie razem zakupy i nie chcecie tworzyć oddzielnych kont? Czy dzielenie się hasłem to dobry pomysł? Użytkownicy nie powinni pokazywać innym osobom swojego klucza dostępu. Nawet jeśli to bliska osoba. Jeśli nie ona sama go wykorzysta czy udostępni w internecie, to może paść ofiarą ataku. Wówczas również Twoje dane mogą wyciec. Przemyśl używanie wspólnych kont z innymi użytkownikami w Internecie. 

Omówiliśmy podstawowe zasady tworzenia dobrych kodów dostępu logowania. W światowy dzień haseł to doskonały czas, aby je zweryfikować. Używaj zawsze silnego hasła, którego nie używasz nigdzie indziej. Pamiętaj również, że licho nie śpi, hakerzy też nie! Warto również pamiętać, że w Internecie nic nie ginie! Jeśli podejrzewasz, że Twoje hasło wyciekło, to szybko je zaktualizuj. W końcu chodzi o bezpieczeństwo twoich pieniędzy oraz danych. 

Ochrona prywatności na telefonie

Tworzenie bezpiecznych haseł to połowa sukcesu. Pochylmy się nad zabezpieczeniem ekranu smartfonu przed wzrokiem niepożądanych osób. Prywatyzujące szkło hartowane to idealne rozwiązanie. Zabezpiecza ekran przed uszkodzeniem. Twardość szkła to 9H. Wysoka odporność przed zarysowaniami. Zastosowana powłoka sprawia, że od kąta 30° ekran zostaje przyciemniony. Osoba obok zobaczy ciemny obraz. Zupełnie, jakby był zablokowany. Możesz czuć się bezpiecznie korzystając z telefonu w miejscu publicznym! 

Zobacz także