Internet niesie ze sobą wiele korzyści, ale również zagrożeń. Nie możesz zapominać o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci. Hakerzy, cyberprzestępcy, malware, phishing, nawet nieostrożne działania mogą narazić na utratę danych, pieniędzy lub naruszenie prywatności. Rozwiązania technologiczne przygotowują dla Użytkowników coraz więcej barier ochronnych przed takimi działaniami. Przemoc jest zła, niezależnie od tego, gdzie się odbywa, czy w życiu realnym, czy online. Musimy zatem chronić się przed cyberprzestępcami, którzy czyhają na nas w sieci. Jakie są skuteczne metody obrony przed hakerami? Zobacz, na co należy zwracać uwagę, aby nie złapać się w pułapkę.
Cyberprzemoc – co to takiego?
Cały proces odbywa się w sieci z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Hakerzy, czy cyberprzestępcy stosują rozwiązania, które mają doprowadzić Cię do pułapki. Może ona różnie wyglądać, o tym będziemy traktować nieco dalej. Celem cyberprzemocy jest przede wszystkim zaszkodzenie Tobie. Najczęściej chodzi o wyłudzenie danych, które można sprzedać lub bezpośrednio wykorzystać. Wówczas Twoja prywatność zostanie narażona lub ukradziona. Wtedy wykorzystana do złych celów, które mogą przyczynić się do utraty pieniędzy czy innych dóbr. Powszechność Internetu, zdalnej edukacji i rosnącej liczby użytkowników sprawia, że problem jest coraz większy.
Odpowiednia wiedza pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko wejścia w pułapkę.
Cyberprzemoc to przemoc za pomocą technologii cyfrowych. Cyberprzestępcy używają różnych taktyk, aby zniszczyć twoje życie cyfrowe, naruszyć prywatność lub nawet ukraść tożsamość. W dobie powszechnej digitalizacji i rosnącej liczby urządzeń podłączonych do Internetu, problem ten staje się coraz bardziej powszechny.
Poradniki
22 Paź
Ochrona obiektywu iPhone przed uszkodzeniami
Wsparcie dla standardu 5G jest odpowiedzią na rosnące potrzeby szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem. S24 ma zapewniać
Jakie są metody działania cyberprzestępców?
Kreatywność nie ma granic. Niestety również w tworzeniu rozwiązań, które nie służą ludziom. Cyberprzestępcy wiedzą jak użytkownicy korzystają z sieci. Dlatego potrafią wykorzystać słabe punkty do swoich złych zamiarów. Czego możesz się spodziewać? To dwie możliwości, które mają miejsca w sieci.
Phising to bardzo popularna metoda wykorzystywana do naruszania zasad bezpieczeństwa w sieci. Polega na wysyłaniu wiadomości na Twoją skrzynkę e-mail. Zazwyczaj korzystają z popularnych instytucji i firm, które na co dzień cieszą się zaufaniem. Wiadomość bardzo często wygląda jak ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Szata graficzna nie odbiega od standardów danej firmy. Treść wiadomości będzie zachęcać do przejścia na inną stronę, dokonania dopłaty czy wskazania swoich danych do logowania. Jak sprawdzić, czy ktoś chce oszukać? Sprawdź adres e-mail nadawcy! Jeśli różni się od tego, z którego firma korzysta to najprawdopodobniej jest to phising.
Złośliwe oprogramowanie, które jest instalowane na urządzeniu bez Twojej wiedzy to malware. Może ono wykradać dane, które znajdują się na zainfekowanym urządzeniu. Niektóre z takich programów mogą usuwać pliki z Twojego komputera, czy blokować dostęp do systemu. Nie klikaj w niesprawdzone strony oraz nie pobieraj plików z podejrzanych stron.
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
Zadbaj o aktualne oprogramowania oraz system. Programiści dbają o to, aby ich produkty były na bieżąco łatane pod względem bezpieczeństwa. Utrudnia to hakerom korzystanie z dziur w oprogramowaniach. Zapewnia ochronę przed najnowszymi zagrożeniami. Dlatego sprawdzaj, czy programy z których korzystasz są aktualne. Nawet jeśli one same nie wymuszają na Tobie aktualizowania!
Bezpieczne korzystanie z Internetu jest możliwe dzięki antywirusom. Program działa na zasadzie skanowania Twojego urządzenia. Poszukuje złośliwych oprogramowań, które mogą Ci zaszkodzić. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie z antywirusów. Program szybciej zauważy, że na urządzeniu dzieje się coś niepokojącego. Upewnij się, że masz odpowiedni program antywirusowy oraz korzystaj z niego cyklicznie.
Nie zapominaj również o zabezpieczeniach w formie silnych haseł! Pierwszą linią obrony przed atakami jest stosowanie silnych haseł. Unikaj używania prostych fraz, takich jak imiona, daty urodzenia czy słowa znajdujące się w słowniku. Zamiast tego, wybieraj hasła składające się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Ważne jest również regularne zmienianie haseł i unikanie używania tego samego hasła do różnych kont. O nich więcej przeczytasz: Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło? Światowy Dzień Hasła 2023
Bezpieczeństwo w sieci zapewnisz sobie dzięki uważności. Podczas korzystania z internetu sprawdzaj, czy strona na której się znajdujesz ma certyfikat SSL. Niesie on informację, że połączenie między Tobą na serwerem jest szyfrowane. O nim szerzej pisaliśmy tu: Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Zadbaj o nawyk kontrolowania czy strona na której się znajdujesz jest bezpieczna.
Media społecznościowe zyskują na popularności. Kto teraz nie korzysta z Facebooka czy Instagrama? Tam również czyhają na Ciebie złoczyńcy! Ostrożnie podawaj prywatne dane na tego typu platformach. Dbaj o to, aby informacje nie mogły Ci zaszkodzić. Zawęź ustawienia prywatności w taki sposób, aby jak najmniej niepożądanych osób mogło zobaczyć Twoje dane. To bardzo dobry nawyk, by dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Nie podawaj w sieci poufnych informacji na Twój temat. Staraj się nie podawać numeru PESEL w wiadomościach wysyłanych online. Dla zainteresowanej osoby może to być łakomy kąsek do wykorzystania go w złym celu. Do takich danych należy również numer dowodu osobistego.
Czy dbasz o kopie zapasowe swoich danych? Cykliczne tworzenie backupu to świetny nawyk i doskonałe zabezpieczenie. Sprawdzi się nie tylko w sytuacji ataku hakera, ale również, kiedy urządzenie ulegnie uszkodzeniu. Kopie zapasowe nieraz mogą uratować Cię w trudnej sytuacji. Najlepiej mieć ich kilka, kiedy któraś z nich zawiedzie.
Korzystanie z publicznej sieci to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w obcym mieście! Musisz mieć jednak na uwadze, że to bardzo ryzykowne i niebezpieczne źródło. Rzadko tego rodzaju publiczne routery mają odpowiednie zabezpieczenia. W związku z tym każdy Twój ślad w Internecie zostanie odnotowany i zarejestrowany. Żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo, unikaj takich rozwiązań. To wygodna przestrzeń dla cyberprzestępców.
Sprawdzaj, czy na Twoich kontach online nie pojawiają się logowania o których nie masz pojęcia. Możesz to sprawdzić w ustawieniach portalu. Sprawdź, czy numer IP, który został wykorzystany do logowania jest Ci znany. Równie istotne jest lokalizacja logowania. Systematyczne monitorowanie pozwoli Ci zareagować na czas, kiedy tylko zobaczysz nietypową aktywność.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej
O tym, jak być bezpiecznym w internecie już odrobinę wiemy. Jednak o prywatność należy dbać nie tylko w przestrzeni online. Dlatego warto skupić się na ochronie prywatności pod kątem miejsc publicznych. Możesz skorzystać z zabezpieczenia ekranu, które ogranicza widoczność wyświetlanych treści na Twoim ekranie. Zabezpieczenie przyciemnia ekran już od kąta 30°. Osoba siedząca obok odnosi wrażenie, że patrzysz w zablokowany ekran. Prywatyzujące szkło ochronne to doskonałe rozwiązanie. Chroni ekran smartfonu przed uszkodzeniem oraz dba o Twoje bezpieczeństwo.
Login and Registration Form