Ładowanie urządzeń mobilnych wymaga wiedzy o tym, jak zrobić to prawidłowo. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru ładowarki do telefonu? O co chodzi z tymi amperami, woltami i jaki one mają wpływ na tempo ładowania Twojego smartfonu? Dowiesz się jak ładowarka dopasowuje moc ładowania do smartfonu.
Wracamy na lekcję fizyki
Zacznijmy od fizyki. Spokojnie, będzie szybko, zwięźle i mam nadzieję, że przyjemnie. Nie będziemy pochylać się nad fizyką kwantową czy czarnymi dziurami. Zobaczmy jakie jednostki miar są nam potrzebne do oceny prawidłowej jakości ładowarki sieciowej. W ładowarkach sieciowych jest mowa o 3 jednostkach, które bez wątpienia niosą nam potrzebne informacje.
Jednostki, które warto sprawdzić przed wyborem ładowarki sieciowej
Amper (A) natężenie
W amperach określone jest natężenie. Dla zobrazowania tej miary wyobraź sobie, że stoisz na ruchliwej ulicy. Obserwujesz ruch samochodów. W amperach jest podane właśnie natężenie na ulicy. Liczba samochodów w stosunku do czasu. Mówi o tym, ile samochodów właśnie teraz porusza się po drodze. Oczywiście proces w ładowarce odbywa się realnie w przekroju poprzecznym przewodnika. Perspektywa drogi i samochodów wydaje się bliższa i łatwiejsza do zrozumienia.
Wolty (V) napięcie
To jednostka, która mówi o pracy lub energii, która jest wykonana, aby przesuwać samochody na ulicy. Rzecz jasna, samochody są napędzane silnikami i to one wykonują tę pracę. Dla naszego przypadku należy sobie wyobrazić, że nimi wszystkimi kieruje jedna siła, która wykonuję tę pracę.
Standardowe napięcie do ładowania telefonów to 5 V.
Wat (w) moc
W watach zostaje podana ilość przekazanej lub zużytej energii w jednostce czasu. Dowiadujemy się ile energii zostało wykorzystane, aby przesuwać samochody na danym obszarze i czasie. Informuje nas również o tempie wykonywanej pracy.
Poradniki
22 Paź
Ochrona obiektywu iPhone przed uszkodzeniami
Wsparcie dla standardu 5G jest odpowiedzią na rosnące potrzeby szybkiego i stabilnego połączenia z Internetem. S24 ma zapewniać
Co robi Quick Charge i jak go rozumieć?
Firma Qualcomm opracowała technologię Quick Charge. W dosłownym tłumaczeniu to: "szybkie ładowanie". Korzystanie z niej jest możliwe, kiedy znajduje się w ładowarce oraz zasilanym urządzeniu. Rozwiązanie po raz pierwszy pojawiło się w 2013 roku. Rzućmy okiem, jak to wygląda na rysie historycznym.
Standardy Quick Charge
1.0 umożliwia ładowanie z napięciem wynoszącym 5 V. Co w rezultacie daje natężenie 2 A.
2.0 umożliwia ładowanie z napięciem 5 V, 9 V oraz 12 V. Co w efekcie umożliwia na uzyskanie natężenia do 3 A.
3.0 ładowanie z napięciem zmiennym do nawet 20 V. Natężenie może sięgać 4,6 A.
4+ napięcie wynoszące nawet 20 V. Umożliwia ładowanie prądem o natężeniu do 5 A.
5.0 Obsługuje napięcie zmiennie do 20 V. Może ładować z natężeniem do 6 A.
Bezpieczeństwo ładowania
Dlaczego mówimy o tym, że ładowarka może ładować urządzenie z takim natężeniem? Ponieważ nie zawsze jest to możliwe! Ładowarka sieciowa ma duże możliwości zasilania urządzenia, ładowany smartfon musi być przygotowany na przyjęcie większej mocy. Niekiedy zdarza się, że ładowarka ładuje z większą mocą, niż telefon jest w stanie ją przyjąć. Dbając o bezpieczeństwo ładowanego urządzenia, nie ma możliwości zarzucenia go zbyt dużą mocą.
Zobaczmy to na przykładzie!
Ładowarka pomimo swojego potencjału nie przekaże większej ilości energii niż urządzenie może przyjąć. Działa to dokładnie tak jak na poniższej grafice.
Power Delivery, z czym to się je?
Power Delivery (PD) to stosunkowo nowa technologia ładowania. Stała się popularna wraz z wprowadzeniem portu USB-C do urządzeń elektronicznych. Ta zaawansowana technologia ładowania umożliwia przesyłanie znacznie większej ilości energii elektrycznej niż poprzednie standardy ładowania USB. Urządzenia elektroniczne wyposażone w PD mogą być ładowane znacznie szybciej niż wcześniej. Power Delivery pozwala na przesyłanie energii o mocy do 100 W. Spokojnie to wystarcza na ładowanie nawet większych urządzeń, takich jak laptopy.
Power Delivery działa tylko w sytuacjach, kiedy technologia została zastosowana jednakowo w urządzeniu ładowanym oraz ładowarce.
Jak rozumieć oznaczenia na ładowarkach?
Hyper GaN Charger 33 W to wysokiej jakości ładowarka sieciowa. Skupmy uwagę na jej specyfikacji technicznej:
Napięcie wyjściowe: 9 V / 12 V / 20 V Informacja ta świadczy o możliwym napięciu ładowania, jakie ładowarka może użyć. Zostanie dopasowane do wymagań urządzenia mobilnego.
Prąd wyjściowy: max 3 A Oznaczenie maksymalnego prądu ładowania, który może przekazać ładowarka.
Moc USB-C: max 3 W Maksymalna moc ładowania, która jest dostępna podczas korzystania z portu USB-C.
Moc USB-A: max 18 W Maksymalna moc ładowania, która jest dostępna podczas korzystania z portu USB-A.
Login and Registration Form